Kaş Belediyesi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları
Bir Başkadır Kaş ta Cumhuriyet Bayramı!

Kaş ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı geleneksel kutlamalardan çok farklı kutlanır. Cumhuriyetin kuruluşundan, yani 1923 yılından beri her yıl 29 Ekim akşamı Kaş a özel bir kutlama yer alır. Atatürk heykelinin yer aldığı Cumhuriyet Meydanında hazırlıklar sabah erken saatlerde başlar. Şenliğe katılacak tüm lokantalar, kafeler kendilerine ayrılan bölümlere masalarını sandalyelerini taşır. Bembeyaz örtüler örtülür, gün boyu süren çalışmalarla bir taraftan mutfaklarda yemekler pişerken masalar hazırlanır. Eğlencelerin odak noktası sahne kurulur, ses düzeni, ışıklar ayarlanır. 

Akşama doğru heyecan doruktadır. Kalabalıklar meydanı doldurmaya başlar. Önceden nerede, hangi restoranda yemek yiyeceğinizi ayırtmışsanız, gider yerinizi bulursunuz. Yok son anda seçerim demişseniz, kalan yerlerle yetinirsiniz. Fener alayları düzenlenir, marşlar söylenir, havai fişekler atılır, sonra müzik başlar, birkaç konuşmanın ardından da kutlamalara renk katan sanatçılar sırasıyla sahne alır. Bu arada çeşit çeşit yiyecekle donatılmış tabaklar birbiri ardından masalara taşınır. Sahne sadece sanatçılara kalmaz, dans edenler, sahneyi ve masa aralarını doldurur. Halay çekilir, dans edilir. Eğlenceler tam 29 Ekim Cumhuriyet kutlamalarına yakışırcasına coşkuludur. Yerli yabancı misafirler en az Kaşlılar kadar çok eğlenirler ve bu gece de unutulmaz anıların arasına girer.

İlk başlardan beri halkın kendi kendine düzenlediği bu şenliklerde, eskiden “gırnata takımı” denen ve klarnet, keman, darbuka ve kanundan oluşan müzisyen grubunu ve eski şenlikleri hala hatırlayan pek çok kişi vardır. 

Kaş Belediyesini Facebook, Twitter ve Google Plus gibi Sosyal Medya Organlarında Takip Edin.
BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
Belediyemizi Facebook, Twitter gibi sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.
Kaş Belediyesini Facebook, Twitter ve Google Plus gibi Sosyal Medya Organlarında Takip Edin. Kaş Belediyesini Facebook, Twitter ve Google Plus gibi Sosyal Medya Organlarında Takip Edin. Kaş Belediyesini Facebook, Twitter ve Google Plus gibi Sosyal Medya Organlarında Takip Edin.