404 BULUNAMADI
We're sorry, but the page you are looking for doesn't exist.
You can go to the homepage

OUR LATEST POSTS

0 36

KAŞ BELEDİYESİNİN BİR YILI

Kaş Belediyesi olarak göreve geldiğimiz 30 Mart 2014 tarihinden bu güne kadar  Akdeniz in incisi olarak gördüğümüz   ilçemize Antalya Büyükşehir Belediyesinin de destekleriyle en iyi şekilde hizmet etmeye çalışmaktayız. 6360 Sayılı Kanunla 5 ( Beş ) belde ve 48 (Kırksekiz ) köy ilçe belediyesine bağlı mahalle haline gelmiştir. İlçemizin hizmet alanı  750 km2 den 2231 km2’ye çıkmıştır. Hizmet alanımız içerisinde ayrım gözetmeksizin bekleyen ve Kaş’ımıza iyi gelecek olan hizmetlere sarıldık. En temel ve kangren haline gelmiş, çözümü sağlanmamış olan  hizmetlerin başında olan imar sorununa el attık ve Büyükşehir Belediyesi ile ilçemizin 1/25000 ölçekli imar planını oluşturduk. Özellikle bu imar planı  ile köyden mahalleye dönüşen yerlerin yerleşim yerlerini belirleyerek vatandaşlarımızın imarla olan sıkıntılarının önüne büyük ölçüde geçmeye çalıştık. Yine imar mevzuatı dahilinde Kaş ilçe sınırları içerisine 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı çalışmaları devam etmekte olup, kısa bir süre içerisinde uygulama çalışmalarına başlanacaktır. Yapılmış olan bu çalışmalarla  Köyden Mahalleye dönüşen yerlerdeki vatandaşlarımızın sıkıntılar ile karşı karşıya kalmaması için  Belediyemiz tarafından mimari,statik,makine ve elektrik projeleri tamamlanarak tip projeler üretilmiş ve vatandaşlarımızın istifadesine ücretsiz olarak sunulmuştur.

Kaş Belediyesi olarak 2231 km2 lik bir alanda hizmet verecek olmamız nedeni ile kullanılması uygun olmayan, yetersiz, eskimiş ve bakımları zamanında yapılmamış adeta hurdaya ayrılacak seviyeye gelmiş olan bazı  araçları  belediye envanterinden çıkardık. Kullanılma imkanı olan bazı araçlarımızın da bakımlarını yaptırdık. ‘’Kaş’ımız Gözümüz Hizmet Sözümüz’’ sloganı ile çıktığımız bu yolda planlanan hizmetlerin en etkin ve verimli sunulabilmesi araç filomuza 1 (bir)grayder, 1 (bir) silindir, 2 (iki) pkup, 1 (bir) hizmet aracı kattık ve 1 (bir) grayder, 1 (bir)hizmet aracının alımı tamamlanmış ve önümüzdeki günlerde belediyemize teslimi yapılarak hizmet vermeye başlayacaktır. Ayrıca Belediyemiz hizmetlerinde kullanılmak üzere 1(bir) adet çekici alım ihalesine çıkılmış olup, ihale sonunda alımı tamamlanarak en kısa süre içerisinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Hem seçim bildirgemizde açıkladığımız  ve hem de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımızın ilçemizde yapmış olduğu toplantıda açıkladığı otogar ( Kaş Otogar), altyapı (Gömbe Kanalizasyon, Kalkan Yağmur suyu Direnaj ve Kınık Yeni Sanayi yeri altyapı ),toptancı hali, içme suyu(Kınık-Ova-Yeşilköy Havzası), hava alanı,Kıbrıs Barajı, Bazı Mahallelerimize Gölet yapımı, otoyol ( Kaş-Gömbe, Kalkan-Gömbe, Finike-Kalkan) … gibi Kaş’ımızı Kaş yapacak, ilçemiz halkının hak ettiği büyük projelerin çalışmaları başlamış ve devam etmektedir.

İlçemizde yapılan Millet Vekili Aday tanıtım mitinginde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız tarafından Finike-Kalkan arasının duble yol yapımına ilişkin proje ve vb. çalışmaları ile Kaş-Gömbe arası yol yapım çalışmalarının başlandığı müjdelerini vermiştir.

Yönetime gelindiğinde 6360 Sayılı Kanun kapsamında Belediyemize devredilen ve mevcut   mülklerinin envanteri çıkarılmış ve çok uzun süredir kiralama ihaleleri yapılamayan veya  bir şekilde yapılmayan, Belediyemizi Kanun ve mevzuat açısından idari olarak sıkıntı ile karşı karşıya bırakmış olan gayri menkullerin ihaleleri yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

2014 Yılı içerisinde hiç olmasını arzu etmediğimiz bir şekilde Kalkan Mahallemizde meydana gelen yangında mülkiyeti belediyemize ait 6 (altı) adet işyeri yanmıştır. İşletmeciliğini yapan ve işyerleri yanan esnaflarımızla müteaddit defalar toplantılar yapılmış ve bu işyerlerinin yeniden turizm sezonuna nasıl yetiştirileceği konuları görüşülmüştür. Bu toplantılar neticesinde yanan bu yerde uygulanmak üzere hazırlanmış olan proje Koruma Kurulu Gündemine ivedi bir şekilde sunulmuş ve kabul edilmiştir. Bu arada ihale çalışmaları başlamış ve bu yerlerin ihalesi 2015 turizm sezonuna yetiştirilmek üzere Kanuni süreleri beklenerek ihale edilmiştir. İhaleye 2 (iki) firma teklif vermiş; bu firmalardan bir tanesi aşırı düşük teklif verdiğinden, bir tanesi de evraklarının incelenmesi sonucunda yapılacak olan işe ait sunmuş olduğu iş deneyiminin yetersiz ve mahkemelik olması nedeni ile mevzuat hükümleri çerçevesinde elenmişlerdir. Söz konusu işyerlerinin belediyemiz tarafından yapılması için ihale çalışmaları ivedi olarak tamamlanmış olup, 24 Nisan 2015 tarihinde ihalesi (süre ve mevzuat hükümleri çerçevesinde) gerçekleştirilmiş ve sözleşme imzalanıp işe başlanacaktır.

6360 sayılı Kanunla bazı hizmetler (Otogar, Toptancı Halleri, İçme Suyu, Mezarlıklar, Kanalizasyon,İlaçlama gibi… ) ilçe belediyelerinden alınarak Büyükşehir Belediyelerine devredilmiştir.  Hizmet alım yöntemi ile şirketler üzerinden gördürülmekte olan  bazı işlerde çalışan personelimiz hem hizmetlerin devredilmesi ve hem de devredilen hizmetlerdeki  ihale sürelerinin sona ermiş olması nedeni ile Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet alım yöntemi ile gördürülecek işlere ilişkin  ihaleler yapılıncaya kadar belli bir süre beklemişlerdir. Yine bu personellerin işlerine farklı hizmet kollarında  Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde devam etmeleri sağlanmaya çalışılmıştır. Kaş Belediyesi olarak devredilen hizmetler dışında kalan hizmetlerdeki personel ihtiyaçları, bütçe imkanları gözden geçirilerek hizmet alımına ilişkin ihale gerçekleştirilmiş ve gerekli istihdam sağlanarak hizmet vermeye başlanmıştır.

Kınık, Ova, Yeşiköy, Palamut,Çavdır, Çayköy ve Gelemiş havzasının içme suyu o bölgedeki Göl Mevkiinden karşılanmaktadır.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız İlçemizi ziyaretlerinde bu havzanın içme suyunun Saklıkent kaynağından alınarak buradaki vatandaşlarımızın içme suyu ihtiyaçlarının karşılanacağı projenin startının verildiği, ayrıca Kalkan Mahallesine ve ilçe merkezine Saklıkent’den gelen içme suyunun alındığı membağın yerinin değiştirilerek ana membağdan içme suyu alınacağı proje çalışmalarının gerçekleştirileceği müjdesini vermiştir.Yani ilçemiz önümüzdeki günlerde yeni hizmetlerine kavuşacak ve vatandaşlarımızın beklentilerine en iyi şekilde cevap mermiş olacağız.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Milletvekili adaylarımız ile yapılmış olan aday tanıtım töreninde  1980′li yıllardan günümüze kadar  yaklaşık 30-35 yıldır çözülemeyen, sürekli dillerde konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Kıbrıs barajı Kemer, Kasaba, Uğrar, Dirgenler, Karadağ ve o havzanın sulama suyu ihtihacını ortadan kaldıracak projenin 01.06.2015 tarihinde ihalesinin yapılarak işe başlanacağının müjdesini vermiştir.

Göreve geldiğimiz 30 MART 2014 tarihinden itibaren ilçe merkezinde, mahallelerimizde yol asfaltlama ve stabilize çalışmaları yapıldı ve 2015 yılı içerisinde de Belediyemizin asfaltlama ekibi ile yapılmaya devam edilecektir.Yine bu dönem içerisinde kendi ekiplerimiz ile yeni yollar açılmış, mahallelerimizin bir çoğunda (kapanan belde belediyelerinde ve mahalleya dönüşen köylerde) parke taşı döşeme işi yapılmıştır. 2015 yılı içerisinde de belediyemiz bütçesinden ve ilgili Bakanlıklardan gelen kaynaklarla Kaş merkez ve mahallelerinde parke taşı döşeme ihalesi yapılmış, önüzdeki günlerde sözleşmesi yapılarak işe başlanacaktır.

2015-2016-2017 yıllarına esas olmak üzere temizlik işlerine ait hizmet alım ihalemiz 3 ( üç) yıllık olarak yapılmış ancak;Kamu İhale Mevzuatı kapsamında istekli firmaların dosyalarında tespit edilen eksiklikler nedeni ile ihale iptal edilmiştir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması, hizmetlerde aksaklığa meydan vermemek için ek ihaleler yapılarak gerekli tedbirler alınmış ve hizmetler   bütün Kaş olarak titizlikle sürdürülmeye çalışılmıştır. İptal edilen  ikinci 3 (üç) yıllık ihale tekrar yapılmış ve sözleşmesi imzalanarak hizmet vermeye başlanmıştır.

Bir yıllık süre içerisinde Ova Mahallemizde Belediyemizin de destek ve katkıları ile bir ilköğretim okulu yapımına başlanmış ve en kısa sürede bitirilerek hizmet vermeye başlayacaktır.Yine uzun zamandır açılışı yapılıp hizmet vermeye başlayamayan  Kaş Devlet Hastanesi yeni hekim kadroları ve hizmet binası ile hizmet vermeye başlamıştır. İlçemizde açılması planlanan üniversite ile ilgili görüşmelerimizde sona yaklaşılmış  olup, en kısa süre içerisinde görüşmelerimizi sonlandırıp üniversitemizi ilçemize kazandıracağız.

30 Mart 2014 tarihinden itibaren ilçemize hizmet kazandırabilmek için çeşitli projeler üretip Bakanlıklarımıza maddi yardım talebinde bulunulmuştur. Yapılan bu başvurular neticesinde bazı taleplerimiz için gerekli maddi destek sağlanmış, ihalesi yapılarak sözleşme aşamasına getirilmiş, bazıları için  protokol imzalanmış maddi kaynağın aktarılması beklenmekte ve bazılarını da ilgili bakanlıklar nezdinde takip etmekteyiz.

‘’Kaş’ımız Gözümüz Hizmet Sözümüz’’ sloganı ile çıktığımız bu yolda 1 (bir) yıllık süre içerisinde yukarıda arz etmediğim birçok hizmeti yaptık ve siz Kaş’lı hemşerilerimizin görüş,fikir ve destekleri  ile duran bir belediye ve Belediye Başkanı olarak değil, çalışan, üreten ilçesine hizmet kazandırmak için mücadele etme gayreti ve azmi içerisinde olan bir Belediye ve Belediye Başkanı olarak kararlılıkla yapmaya devam edeceğiz.

‘’ Söz Verdiğimiz Gibi’’…

Halil KOCAER

Kaş Belediye Başkanı

0 4

Kaş turizmini masaya yatırdılar..

Almanya’nın Bremen Turizm Yüksek Okulu (Hochschule Bremen) öğretim üyeleri ve değişik uluslardan 14 master öğrencisi, Kaş turizmini masaya yatırdılar. Ekim ayından bu yana yaptıkları çalışma ile, “Kaş’ta turizm süresinin uzatılması konusundaki hazırladıkları raporları Kaşlılarla paylaştılar. Bremen Yüksek Okulu Uluslararası Turizm Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Porf. Dr. Felix Bernhard Herle, öğretim görevlisi Regine Hink ve 14 master öğrencisi, Ekim ayından bu yana Kaş Bölgesi’de, “Turizm sezonu nasıl uzatılabilir ?” konusunda araştırma yaptılar. İklim olarak Kaş’ı andıran Side ve Fethiye’de de, aynı çalışmayı ve gözlemlemeyi yaptılar.

Ekip, son on gündür bir araya gelerek konu ile ilgili bir rapor hazırladı. Raporu ve yaptıkları çalışmayı, Kaş Belediyesi Toplantı Salonu’nunda Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, Belediye Başkanı Halil Kocaer, Kaş Turizm Müdürü Mustafa Aydın, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği başkanı Dr. Munise Ozan ve turizmcilerin katıldığı bir toplantıda paylaştılar.

Prof. Dr. Felix Bernhard Herle, yaptığı açış konuşmasında; Ekim ayından bu yana, Kaş’a gelen, Kaş’ta sürekli olarak yaşayan, Kaş’a en çok turist gelen ülkelerdeki, Kaş’a gelebilecek potansiyel  turistlerle röpörtajlar yaptık.  Kaşlı turizmcilerle konuştuk. Kaş’a çok benzeyen Fethiye ve Side’de, benzer bir çalışma yaptık. Kaş’ta, Turizm sezonunu nasıl uzatabiliriz ? konusunu masaya yatrırdık. İnsanların, Kaş’ı tatil yeri olarak seçmesindeki ilk neden, Kaş’ın doğası ve doğanın otantik yapısı. İkinci sırada, Kaşlıların konukseverliği. Kaş’ta yüksek sezon dışında turizm yapılabilecek çok sayıda alternatif var. Kaş’ın çok farklı bir Akdeniz mutfağı var. Likya Yolu’nunu büyük bölümü buradan geçiyor. Sessiz ve sakinlik var. İklim çok uygun. Kaş Bölgesi’nde 250’ye yakın endemik bitki türü var. Bu bile başlı başına büyük bir zenginlik. Kaş’ta bu nedenle, sezon dışında kültür, doğa ve macera turizmi yapılabilir.

Yüksek sezon dışında gelen turistle, yerel halk daha sıcak ilişkiler kurabilir. Kaş’a yerleşen yerleşik yabancıların, Kaş’ı seçmelerindeki en büyük etken tatil yaparken kurulan sıcak ilişkiler. Kendi yaşamınızı, bu dönemde gelen turistlerle paylaşın. Yerel halk, evini, bahçesini, sofrasını gelen turiste açabilir. Yemek kursları düzenlenebilir. Bisiklet turları düzenlenebilir. Likya Yolu üzerinde, yerel halkın katılımı ile konaklama, dinlenme tesisleri oluşturulabilir. Değişik yerleşim yerlerinde pazarlar, seyir alanları oluşturulabilir. Aktivitelere katılanlara, yöresel ürünler hediye edilebilir. Çünkü

Kaş’ta doğa bozulmamış ve korunmuş. Doğa, tarih, kültür ve insan unsuru birleştirilerek sezon kesinlikle uzatılabilir. Sıcak bir turizm bu şeklide oluşturulabilir. Bunun için tüm paydaşlar çaba göstermeli. Alt yapı hazırlanmalı. Bu konudaki sloganımız, “Dinlenmek için otantik Kaş’a kaçış” olabilir dedi.

Bunun ardından, 4 master öğrencisi konu ile ilgili kısa kısa görüşlerini açıkladılar. Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya ve Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, çalışma için Alman bilim adamlarına teşekkür etiler. Rapordan kendilerine ders çıkaracaklarını söylediler. İki öğretim üyesine çiçek verdiler.

0 13

   Kaş’ta Turizm Haftası Coşkuyla Kutlanmaya Başlandı

Toplumda turizm bilincini geliştirmeyi amaçlayan 15-22 Nisan arasında kutlanan Turizm Haftası, Türkiye’nin en önemli alternatif turizm merkezlerinden biri olan Antalya’nın Kaş İlçesi’nde renkli görüntülerle başladı. Kaş’ta Turizm Haftası kutlamaları,  turizm yürüyüşü ile başladı. Kaş girişinde başlayan yürüyüş, davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Alanı’nda sona erdi.     Yürüyüşe ve kutlamalara Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Murat Aydın, Belediye Başkanı Halil Kocaer, Ardından Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu. Saygı duruşu yapıldı. Hep birlikte İstiklal Marşı okundu. Kaş’ta yaşanan bir yabancı, Kaş belediye Başkanı Halil Kocaer ve Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya’nın yaptığı konuşmaların ardından foklör gösterileri yapıldı. Kaş Merkez Ortaokulu foklör ekibi, Teke ve Antalya yöresi halk oyunlarından oluşan bir gösteri yaptı. Öğrenciler şiirler okudu. Ardından  el sanatları ve yöresel ürünler standlarının açılışı yapıldı.  Barak kilimleri büyük ilgi gördü. Standlardaki el sanatları ürünler ve yöresel ürünler gezildi. Bakımı yapılan ilk tekne denize indirildi. Ardından Kaş Ziraat Odası tarafından hazırlanan yöresel bir yemek olan “Keşkek” dövme gerçekleştirildi. Kazanlarda pişirilen keşkek, konuklara ikram edildi.

Kaş’ta yaşayan yerleşik yabancılar adına bir konuşma yapan İngiliz David Chinery; 25 yıl önce Patara’ya tatile geldim. Bir sağlık sorunu yaşayınca Kaş’a geldim. Bir hafta tedavi gördüm. Burada muhteşem bir doğa, konuksever insanlar tanıdım bir haftada. Artık her yıl geliyordum. Bu gizemli cenneti keşfediyordum. Eşimle birlikte bizim için yaşanacak yer Kaş diyerek Kaşlı oldum. Burada çok mutluyuz dedi.

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer de yaptığı konuşmada; 39 yıl önce turizme adım attık. O gün, bugündür Turizm Haftası’nı kutluyoruz. Kaş’ın başka bir şansı da yok. Kaş, Kalkan, Patara. Üç yerleşim yerimiz isitkbal olarak turizmi seçmişlerdir. Bu yönde önemli gelişmeler olmuştur. 500 bin civarında yerli ve yabancı turistin Kaş’ı ziyaret ettiğini söylüyoruz. Bu yeter mi? Yetmez dedi.

Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya da yaptığı konuşmada;  ilçemiz çok özel ve özgün bir turizm şehri. Sadece merkez değil, Kaş, Kalkan, Patara. Çok büyük cazibe merkezlerimiz var. Begonvil çiçekleri ile süslenmiş tarihi dokusu, eşsiz mavi bayraklı plajlarımız, yaylalarımızda Yörük-Türkmen kültürümüz. Antalya’da ve ülkemizde önemli ve özgün bir yerimiz var. Biz bireysel ve alternatif turizm yapıyoruz. Bu da doğasını, denizini korumuş bir şehir olarak farkındalık yaratıyor dedi.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

 

0 15

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer Kaş Merkez İlk Öğretim Okulu Öğrencileri İle Birlikte Kaş Belediyesi Toplantı Salonunda Bir Araya Geldi.

Başkan Kocaer Konuşmasında “ Öğrencilerin iyi eğitim alabilmeleri, iyi yetişebilmeleri, kendilerine, topluma, devlete ve millete faydalı olabilmeleri için güzel projeler yürütüldüğüne değinen Başkan Kocaer, “Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmanın en iyi yolu öncelikle insandan geçer. İnsana yatırım yapmayan ülkeler hiçbir zaman çağdaş ülke olamaz ve tarih sahnesinde kendisinden iyi söz ettiremez, ayakta kalamaz. Bir toplumun huzurlu ve sağlıklı bir şekilde iktisadi, sosyal ve kültürel açıdan gelişebilmesi için gençlerine iyi yatırım yapması gerekir” dedi.

Daha sonra soru-cevap bölümünde öğrenciler Başkan Halil Kocaer’e taleplerini ilettiler. İlçede sosyal ve kültürel etkinliklerin arttırılmasını, sosyal alanlarda kendilerini sergileyebilecekleri mekânların bulunması talebinde bulundular.

1 2 3 4

0 7

5. Anfaş Ctiy Expo Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, Expo Center Fuar Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı

01 Nisan 2015 Salı günü başlayan Antalya Anfaş Cıtyexpo 5.Uluslar Arası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı’nda Kaş Belediyesi standı ilk günde 2600 ziyaretçi alarak fuarda çok büyük bir ilgi gördü.

Antalya’da düzenlenen 5.Anfaş City Expo Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, Expo Center Fuar Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. Kaş Belediyesi standında Kaş’ı ziyaretçilere tanıtan Talip Demirci , Ahmet Avcı ve Adnan Günay standa gelen ziyaretçilerin memnun ayrılmalarını sağladı.
Türkiye’nin en kapsamlı ve en uygun ziyaretçi alan Belediye Ekipmanları fuarına 1500’ün üzerinde belediye başkanı , yardımcıları , birim müdürleri ve toplamda 15 bin ziyaretçisi olan fuarda yeniden Türkçe-Almanca-İngilizce olarak basılan Kaş kitapçığı (4500 adet), tanıtım CD’ si (1500 adet), Kaş Kekik Çayı (3000 adet), Kaş Ada Çayı ( 3000 adet ) tadımlık Keçi Boynuzu Pekmezi ( 150 Litre ) Kaş’ a özel çanta (3000 adet), Patara tanıtım broşürü ve yerel tadımlık eşantiyon malzemeler halkın yoğun ilgisi altında dağıtıldı. Ayrıca standımıza gelen üst düzey misafirlerimizede Kaş Prestij kitabı ve plaket takdim edildi.

Yerli ve yabancı belediyelerin yoğun ilgi gösterdiği 5.Anfaş City Expo Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı’nda katılımcı firmalar belediye araçları, geçiş ve aktarma sistemleri, belediye demirbaş ve tüketim malzemeleri, kent mobilyaları bahçe ve süs bitkiler, temizlik, bakım, ses ve görüntü sistemleriyle ilgili yeni ürünleri ziyaretçilere sundu.
Kaş Belediyesi standını ziyaret edenler Kaşın güzelliklerini görme fırsatı bulurken bu sene ilk kez ve fuarda tek olan kiosk cihazı ile vatandaşlar doyasıya Kaş’ı gezdi.

Katılımcılar ve halkın standlara yoğun ilgi göstermesi ile Kaş fuara güzel başladı. 2000 Kaş broşürü, 1500 CD, 1000 şehir planı, 600 Patara broşürü, 50 Kaş prestij kitabı ile acente ve otellerin çok sayıda CD broşürleri de dağıtıldı. Doğal Harnup pekmezi, Ada Çayı Kek Çayı , yöresel lezzetler stant ziyaretçilerine hediye edildi.