404 BULUNAMADI
We're sorry, but the page you are looking for doesn't exist.
You can go to the homepage

OUR LATEST POSTS

0 1

Kaş turizmini masaya yatırdılar..

Almanya’nın Bremen Turizm Yüksek Okulu (Hochschule Bremen) öğretim üyeleri ve değişik uluslardan 14 master öğrencisi, Kaş turizmini masaya yatırdılar. Ekim ayından bu yana yaptıkları çalışma ile, “Kaş’ta turizm süresinin uzatılması konusundaki hazırladıkları raporları Kaşlılarla paylaştılar. Bremen Yüksek Okulu Uluslararası Turizm Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Porf. Dr. Felix Bernhard Herle, öğretim görevlisi Regine Hink ve 14 master öğrencisi, Ekim ayından bu yana Kaş Bölgesi’de, “Turizm sezonu nasıl uzatılabilir ?” konusunda araştırma yaptılar. İklim olarak Kaş’ı andıran Side ve Fethiye’de de, aynı çalışmayı ve gözlemlemeyi yaptılar.

Ekip, son on gündür bir araya gelerek konu ile ilgili bir rapor hazırladı. Raporu ve yaptıkları çalışmayı, Kaş Belediyesi Toplantı Salonu’nunda Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, Belediye Başkanı Halil Kocaer, Kaş Turizm Müdürü Mustafa Aydın, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği başkanı Dr. Munise Ozan ve turizmcilerin katıldığı bir toplantıda paylaştılar.

Prof. Dr. Felix Bernhard Herle, yaptığı açış konuşmasında; Ekim ayından bu yana, Kaş’a gelen, Kaş’ta sürekli olarak yaşayan, Kaş’a en çok turist gelen ülkelerdeki, Kaş’a gelebilecek potansiyel  turistlerle röpörtajlar yaptık.  Kaşlı turizmcilerle konuştuk. Kaş’a çok benzeyen Fethiye ve Side’de, benzer bir çalışma yaptık. Kaş’ta, Turizm sezonunu nasıl uzatabiliriz ? konusunu masaya yatrırdık. İnsanların, Kaş’ı tatil yeri olarak seçmesindeki ilk neden, Kaş’ın doğası ve doğanın otantik yapısı. İkinci sırada, Kaşlıların konukseverliği. Kaş’ta yüksek sezon dışında turizm yapılabilecek çok sayıda alternatif var. Kaş’ın çok farklı bir Akdeniz mutfağı var. Likya Yolu’nunu büyük bölümü buradan geçiyor. Sessiz ve sakinlik var. İklim çok uygun. Kaş Bölgesi’nde 250’ye yakın endemik bitki türü var. Bu bile başlı başına büyük bir zenginlik. Kaş’ta bu nedenle, sezon dışında kültür, doğa ve macera turizmi yapılabilir.

Yüksek sezon dışında gelen turistle, yerel halk daha sıcak ilişkiler kurabilir. Kaş’a yerleşen yerleşik yabancıların, Kaş’ı seçmelerindeki en büyük etken tatil yaparken kurulan sıcak ilişkiler. Kendi yaşamınızı, bu dönemde gelen turistlerle paylaşın. Yerel halk, evini, bahçesini, sofrasını gelen turiste açabilir. Yemek kursları düzenlenebilir. Bisiklet turları düzenlenebilir. Likya Yolu üzerinde, yerel halkın katılımı ile konaklama, dinlenme tesisleri oluşturulabilir. Değişik yerleşim yerlerinde pazarlar, seyir alanları oluşturulabilir. Aktivitelere katılanlara, yöresel ürünler hediye edilebilir. Çünkü

Kaş’ta doğa bozulmamış ve korunmuş. Doğa, tarih, kültür ve insan unsuru birleştirilerek sezon kesinlikle uzatılabilir. Sıcak bir turizm bu şeklide oluşturulabilir. Bunun için tüm paydaşlar çaba göstermeli. Alt yapı hazırlanmalı. Bu konudaki sloganımız, “Dinlenmek için otantik Kaş’a kaçış” olabilir dedi.

Bunun ardından, 4 master öğrencisi konu ile ilgili kısa kısa görüşlerini açıkladılar. Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya ve Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, çalışma için Alman bilim adamlarına teşekkür etiler. Rapordan kendilerine ders çıkaracaklarını söylediler. İki öğretim üyesine çiçek verdiler.

0 11

   Kaş’ta Turizm Haftası Coşkuyla Kutlanmaya Başlandı

Toplumda turizm bilincini geliştirmeyi amaçlayan 15-22 Nisan arasında kutlanan Turizm Haftası, Türkiye’nin en önemli alternatif turizm merkezlerinden biri olan Antalya’nın Kaş İlçesi’nde renkli görüntülerle başladı. Kaş’ta Turizm Haftası kutlamaları,  turizm yürüyüşü ile başladı. Kaş girişinde başlayan yürüyüş, davul zurna eşliğinde Cumhuriyet Alanı’nda sona erdi.     Yürüyüşe ve kutlamalara Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Murat Aydın, Belediye Başkanı Halil Kocaer, Ardından Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu. Saygı duruşu yapıldı. Hep birlikte İstiklal Marşı okundu. Kaş’ta yaşanan bir yabancı, Kaş belediye Başkanı Halil Kocaer ve Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya’nın yaptığı konuşmaların ardından foklör gösterileri yapıldı. Kaş Merkez Ortaokulu foklör ekibi, Teke ve Antalya yöresi halk oyunlarından oluşan bir gösteri yaptı. Öğrenciler şiirler okudu. Ardından  el sanatları ve yöresel ürünler standlarının açılışı yapıldı.  Barak kilimleri büyük ilgi gördü. Standlardaki el sanatları ürünler ve yöresel ürünler gezildi. Bakımı yapılan ilk tekne denize indirildi. Ardından Kaş Ziraat Odası tarafından hazırlanan yöresel bir yemek olan “Keşkek” dövme gerçekleştirildi. Kazanlarda pişirilen keşkek, konuklara ikram edildi.

Kaş’ta yaşayan yerleşik yabancılar adına bir konuşma yapan İngiliz David Chinery; 25 yıl önce Patara’ya tatile geldim. Bir sağlık sorunu yaşayınca Kaş’a geldim. Bir hafta tedavi gördüm. Burada muhteşem bir doğa, konuksever insanlar tanıdım bir haftada. Artık her yıl geliyordum. Bu gizemli cenneti keşfediyordum. Eşimle birlikte bizim için yaşanacak yer Kaş diyerek Kaşlı oldum. Burada çok mutluyuz dedi.

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer de yaptığı konuşmada; 39 yıl önce turizme adım attık. O gün, bugündür Turizm Haftası’nı kutluyoruz. Kaş’ın başka bir şansı da yok. Kaş, Kalkan, Patara. Üç yerleşim yerimiz isitkbal olarak turizmi seçmişlerdir. Bu yönde önemli gelişmeler olmuştur. 500 bin civarında yerli ve yabancı turistin Kaş’ı ziyaret ettiğini söylüyoruz. Bu yeter mi? Yetmez dedi.

Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya da yaptığı konuşmada;  ilçemiz çok özel ve özgün bir turizm şehri. Sadece merkez değil, Kaş, Kalkan, Patara. Çok büyük cazibe merkezlerimiz var. Begonvil çiçekleri ile süslenmiş tarihi dokusu, eşsiz mavi bayraklı plajlarımız, yaylalarımızda Yörük-Türkmen kültürümüz. Antalya’da ve ülkemizde önemli ve özgün bir yerimiz var. Biz bireysel ve alternatif turizm yapıyoruz. Bu da doğasını, denizini korumuş bir şehir olarak farkındalık yaratıyor dedi.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

 

0 17

Bu yıl 39′uncusu düzenlenecek Turizm Haftası etkinlikleri Kaş’ta farklı etkinliklerle kutlanacak

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri için Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, Belediye Başkanı Halil Kocaer, Turizm Müdürü Mustafa Aydın, STK ve sektör temsilcileri bir araya geldi. Toplantıda Turizm Haftası boyunca düzenlenecek etkinlikler belirlendi. Buna göre Çarşamba günü etkinliklerin il gününde yürüyüş yapılacak. Migros Kavşağı’ndan başlayacak yürüyüş, Cumhuriyet Alanı’nda sona erecek. Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulmasının ardından Kaş’ta yaşayan yerleşik bir yabancı ile Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer ve Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya birer konuşma yapacak. Folklor gösterilerinin yer alacağı etkinlikte el sanatları sergileri ve yöresel ürünler vatandaşların beğenisine sunulacak. 17 Nisan Cuma günü, Prof. Dr. Havva İşkan Işık tarafından Türkiye’nin Kültür Mirasları konulu bir konferans verilecek. Aynı gün akşam Antalya Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Sanatçısı Tuğba Karakuş bir konser verecek. 18 Nisan Cumartesi günü, Patara Su Yolu Yürüyüşü ve kır pikniği yapılacak. 19 Nisan Pazar günü sona erecek etkinliklerde, Gedife Antik Kenti ve Çukurbağ yürüyüşü yapılacak.

Adsız

0 12

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer Kaş Merkez İlk Öğretim Okulu Öğrencileri İle Birlikte Kaş Belediyesi Toplantı Salonunda Bir Araya Geldi.

Başkan Kocaer Konuşmasında “ Öğrencilerin iyi eğitim alabilmeleri, iyi yetişebilmeleri, kendilerine, topluma, devlete ve millete faydalı olabilmeleri için güzel projeler yürütüldüğüne değinen Başkan Kocaer, “Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmanın en iyi yolu öncelikle insandan geçer. İnsana yatırım yapmayan ülkeler hiçbir zaman çağdaş ülke olamaz ve tarih sahnesinde kendisinden iyi söz ettiremez, ayakta kalamaz. Bir toplumun huzurlu ve sağlıklı bir şekilde iktisadi, sosyal ve kültürel açıdan gelişebilmesi için gençlerine iyi yatırım yapması gerekir” dedi.

Daha sonra soru-cevap bölümünde öğrenciler Başkan Halil Kocaer’e taleplerini ilettiler. İlçede sosyal ve kültürel etkinliklerin arttırılmasını, sosyal alanlarda kendilerini sergileyebilecekleri mekânların bulunması talebinde bulundular.

1 2 3 4

0 5

5. Anfaş Ctiy Expo Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, Expo Center Fuar Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı

01 Nisan 2015 Salı günü başlayan Antalya Anfaş Cıtyexpo 5.Uluslar Arası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı’nda Kaş Belediyesi standı ilk günde 2600 ziyaretçi alarak fuarda çok büyük bir ilgi gördü.

Antalya’da düzenlenen 5.Anfaş City Expo Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, Expo Center Fuar Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. Kaş Belediyesi standında Kaş’ı ziyaretçilere tanıtan Talip Demirci , Ahmet Avcı ve Adnan Günay standa gelen ziyaretçilerin memnun ayrılmalarını sağladı.
Türkiye’nin en kapsamlı ve en uygun ziyaretçi alan Belediye Ekipmanları fuarına 1500’ün üzerinde belediye başkanı , yardımcıları , birim müdürleri ve toplamda 15 bin ziyaretçisi olan fuarda yeniden Türkçe-Almanca-İngilizce olarak basılan Kaş kitapçığı (4500 adet), tanıtım CD’ si (1500 adet), Kaş Kekik Çayı (3000 adet), Kaş Ada Çayı ( 3000 adet ) tadımlık Keçi Boynuzu Pekmezi ( 150 Litre ) Kaş’ a özel çanta (3000 adet), Patara tanıtım broşürü ve yerel tadımlık eşantiyon malzemeler halkın yoğun ilgisi altında dağıtıldı. Ayrıca standımıza gelen üst düzey misafirlerimizede Kaş Prestij kitabı ve plaket takdim edildi.

Yerli ve yabancı belediyelerin yoğun ilgi gösterdiği 5.Anfaş City Expo Uluslararası Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı’nda katılımcı firmalar belediye araçları, geçiş ve aktarma sistemleri, belediye demirbaş ve tüketim malzemeleri, kent mobilyaları bahçe ve süs bitkiler, temizlik, bakım, ses ve görüntü sistemleriyle ilgili yeni ürünleri ziyaretçilere sundu.
Kaş Belediyesi standını ziyaret edenler Kaşın güzelliklerini görme fırsatı bulurken bu sene ilk kez ve fuarda tek olan kiosk cihazı ile vatandaşlar doyasıya Kaş’ı gezdi.

Katılımcılar ve halkın standlara yoğun ilgi göstermesi ile Kaş fuara güzel başladı. 2000 Kaş broşürü, 1500 CD, 1000 şehir planı, 600 Patara broşürü, 50 Kaş prestij kitabı ile acente ve otellerin çok sayıda CD broşürleri de dağıtıldı. Doğal Harnup pekmezi, Ada Çayı Kek Çayı , yöresel lezzetler stant ziyaretçilerine hediye edildi.