Cupramontana

Antalya'nın Kaş Belediyesi ile İtalya'nın Cupramontana Belediyesi arasında kardeş şehir anlaşması imzalandı.

İtalya’nın eski Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili ve Türk asıllı eşi Selva Marsilli’nin çabası ile başlatılan çalışma, tarafların imzası ile sonuç buldu. Daha önce protokole bağlanan anlaşma, Cupramontana Belediye Başkanı Luigi Cerioni ile Belediye Başkanı Halil Kocaer arasında 4 Eylül 2015 tarihinde imzalandı. Cupramontana şehri Kaş’ın üçüncü kardeş şehri oldu.

CUPRAMONTANA TARİHİ

Kasaba, ismini orada duran ve tanrıça Cupra'ya ithaf edilmiş bir tapınaktan aldı. 
Augustan döneminde Piceno antik kentleri arasında Yaşlı ve Ptolemy Pliny'den söz edilen önemli bir Roma kentiydi. 
Savaş sırasında yıkılan Yunan-Gotik, terk edildi ve kalıntıları daha sonra müstahkem bir yerin inşası için kullanıldı ve daha sonra yüksek bir yere çok yakın inşa edilen ve Masaccio adı verilen kale inşa edildi. Yedinci yüzyıldan itibaren Spoleto Lombard Dükalığı'nın bir parçasıydı.

Sn. XIII, Jesi ilçesinde birleşti ve ilçenin en önemli merkezi olan 1808'deki dağılıma kadar oldu. 
Saniye içinde XV, "Fraticelli" nin esrarengiz tarikatının kalelerinden biriydi, 1444'te Francesco Sforza'nın birlikleri ve 1517'de Dük Francesco Maria della Rovere'nin milisleri tarafından yağmalandı.
Orada, dikkate değer bir kültürel gelişme ile birlikte güçlü bir nüfus artışı yaşandığı, uzun bir barış dönemini takip etti. 1747'de, antik Cupramontana'nın bulunduğu Masaccio'ya yakın bir yerde tanınıyordu: Bu, 1718'de arkeolojik bölgede bulunan bir yazıtın doğru okunmasıyla mümkündü. 1798'de, Papalık Devletleri işgal eden Fransız birlikleri, halk inatçı ama boşuna bir direnişe karşı olduktan sonra ülkeyi yağmaladı. 1861'de Vittorio Emanuele II, Massaccio'ya antik Cupramontana adını geri kazandırdı. 

ÇEVRE

Nefes almak için doğa.

Kendinizi huzur ve sükunet içinde bırakın, derin bir nefes alın ve güneşin, bağların ve tepelerin gücünü hissedin.

PLAJ

Denizin tadını çıkaranlar, yakınlarda olmaktan mutluluk duyacaktır. Yarım saatlik bir sürüşten sonra Senigallia plajında ​​yürüyebilir veya Monte Conero rezervinin yakınında Adriyatik'te yüzebilirsiniz. Yakında (15dk), Cingoli gölü size yüzme tesisleri sunmaktadır ve su kuşları Apiro'daki Aquapark Eldorado'dan da memnun kalacaklardır.

Dağlar

Bize yakın, yürüyüşe çıkmak için muhteşem bir yer olan Monte San Vicino'yu (1500m) bulacaksınız. Daha çok beğenirseniz, 2500 m. İle Monti Sibillini'yi öneriyoruz. Kışın, aynı zamanda güzel bir kış sporları alanıdır.

Kültür

Marche bölgesi çok çeşitli kültürel şehirlere sahiptir; Rönesans'ın Urbino kenti, Frederik II'nin Jesi kenti, Tolentino'nun aziz Nikolas'ının muhteşem freskleri ile Tolentino, ... Ulusal müze müzesi olan Fabraano'nun kağıt ve filigran müzesi gibi, müzeden bahsetme Ancona Arkeoloji Müzesi, ...

DOĞA

Frasassi (Grotte di Frasassi) mağaraları, bölgenin doğal güzelliklerine aittir. Ayrıca, Marches'in Monte Conero, Monti Sibillini ve Gola della Rossa e di Frasassi arasında çok fazla rezervi var.

Yukarıdakiler, tüm manzaraların sadece küçük bir yansımasıdır.

 

http://www.comune.cupramontana.an.it