KKTC Çatalköy

Akdeniz Belediyeler Birliği (AKBB) ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ile her iki birliğin 6 belediyesi arasında, tecrübe paylaşımında bulunmak ve var olan kardeşliği artırmak amacıyla 28 Ocak 2015 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Belediye Birlikleri ve Belediyeleri İşbirliği Protokolü imza töreni, Kepez Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı.

Törene Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AKBB Başkanı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Ak Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, KTBB Başkanı Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Yalçın Benli, işbirliği protokolünü imzalayacak olan 6 belediyenin başkanları katıldı.

Kaş Belediyesi ile Çatalköy Belediyesi Kardeş Şehir oldu.

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer ve Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu’nun imzaladıkları protokolle Kaş ve Çatalköy kardeş şehir oldu.

Çatalköy

Girne’nin doğusunda, Çatalköy yakınlarında, deniz kıyısında yer alan Vrysi, Neolitik döneme ait bir yerleşim yeridir. Yapılan kazılar sonucunda buradaki yerleşimin Anadolu'nun güneyindeki Kilikya bölgesinden gelen yerleşimciler tarafından kurulduğu ve M.Ö. 4000-3000 yılları arasında kullanıldığı anlaşılmıştır. Kazılar o dönemdeki ekonominin tarıma dayandığını göstermektedir. Toprak kapların el yapımı olduğu anlaşılmaktadır. Evler birbirlerine dar dehlizlerle bağlıdır. Duvarlar taş ve balçıktan yapılmış olup, iç yüzeyleri balçıkla sıvanmıştır; damlar ise kamıştan yapılmış olup, çamur ve balçıkla örtülmüştür. M.Ö. 3000 yılı civarında gerçekleşen bir depremden sonra Vrysi halkının buradan ayrılarak başka bir yere göçtüğü düşünülmektedir. 

…daha fazla bilgi:

http://catalkoybelediyesi.com/